Oznamujeme rodičom výskyt infekčného ochorenia v 4.triede – stomatitída.
Pusinka plná boľavých áft: Čo robiť, keď má dieťa stomatitídu, inak slintačku? Príznaky a liečbu radí detská lekárka
Aftózna stomatitída je veľmi nepríjemné, no pomerne časté ochorenie u detí. Vyslúžila sa ľudové pomenovanie slintačka alebo slintavka. Ide o zápal sliznice ústnej dutiny, ktorý sa môže prejavovať začervenaním a zdurením sliznice, bolestivosťou, tvorbou pľuzgierikov, áft až vredov (často na ďasnách, jazyku, lícnej časti sliznice, perách, podnebí a v hrdle).
Príznaky stomatitídy –
Stomatitída sa prejavuje sprvu vysokou teplotou (do 39°C), ktorá môže byť jednorazová alebo trvať 1-2 dni, tiež únavou a nechutenstvom. Stane sa tak pred objavením prvých bolestivých pľuzdierikov či vriedkov, áft žltobielej, žltkastej až šedej farby vyčnievajúcich nad povrchom sliznice, so zapáleným, červeným okolím. Afty môžu praskať.
Práve tie stoja za slintaním (výtokom slín), „zlým“ dychom, bolesťami v ústach a hrdle, ťažkosťami s prehĺtaním, a preto aj stratou apetítu a odmietania detí jesť či dokonca v horších prípadoch aj piť. Preto často hrozí, najmä u najmenších detí nebezpečná dehydratácia.
S infekciou býva často spojené aj zdurenie lymfatických uzlín blízko miesta zápalu.
Ako sa stomatitída šíri?
Herpetická stomatitída je nákazlivé ochorenie. Šíri sa práve kvapôčkovou infekciou, kontaktnou – cez sliny nakazeného človeka, kýchaním, kontaktom s nakazenými rukami, hračkami, či inými predmetmi.
Inkubačná doba je približne 2-4 dni (objavenie prvých symptómov od nakazenia). Pľuzgieriky sa zvyčajne zahoja do 7-14 dní.